Jennifer Aniston Stalk Hesabı ile Gündemde

Instagram geçtiğimiz hafta Jennifer Aniston’ın yeni bir hesap açması ile oldukça hareketli günler yaşadı. Jennifer Aniston en kısa sürede 1 milyon takipçi sınırını aşma rekorunu kırdı. İlk paylaşımı ise şu an 13 milyon beğeni almış durumda. Yayınladığı bir video ile herkese ilgisi için teşekkür etti. Jennifer Aniston katıldığı bir programda aslında sadece “stalk” amaçlı bir hesap olduğunu da itiraf etti.

Instagram Hikayeler’e “Invites” Çıkartması

Instagram bir etkinliğin tarih ve saat detaylarını içeren “Invites” yani “Davet” çıkartmasını yayınlamaya hazırlanıyor. Henüz Instagram tarafından resmi bir açıklama gelmese de özellikle influencer’lar için oldukça kullanışlı olacağa benziyor.

Twitch İzleme Partisini Test Ediyor

Twitch platformuna yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Amazon ile ortak geliştirilen İzleme Partisi özelliği test edilmeye başlandı. Özellikle birlikte bir grup izleyici bir araya gelerek bir Amazon Prime videosunu izleyebilecek. Şu an sadece davet edilen belli yayıncılarla test edilmektedir.

Facebook Haberler Sekmesini Yayınlamaya Hazırlanıyor

Facebook yayınlamak için hazırlık yaptığını duyurduğu Haberler sekmesini, Ekim ayı sonunda yayına alacağınız duyurdu. Doğru ve kaliteli haberlere platformda yer vermek isteyen Facebook bunun için medya devleri ile anlaştı.

Facebook Yüz Tanıma Verileri İçin Yüksek Cezalar Ödeyecek

Facebook’un bazı kullanıcıların verilerinin gizliliğini tehlikeye atması ve başka yerlerde kullanması sebebiyle dertten kurtulmuyor. Son olarak yüz tanıma verilerinin kötüye kullanımı yüzünden açılan davada platformun 35 milyar dolar ceza ödeyebileceği konuşuluyor. 

Sinema Filmlerine “Dijital Vizyonda” 5 Ay Sınırı

22 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bununla birlikte reklam süreleri 10 dakika ile sınırlandırıldı, halk günleri ise bundan böyle haftada iki gün olarak uygulanabilecek.

Yapılan düzenleme ile sinema salonu işletmecilerinin sinema salonlarına, gösterilen filmlere ve sinema biletlerine ilişkin bilgileri Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletmeleri zorunlu hale getirildi.

Facebook Arama Reklamlarını Reklam Verenlere Açtı

Bu yeni reklam modeli sayesinde markalar, Haber Kaynağı ve Market place arama sonuçlarında reklam yayınlayabilecek. Facebook arama motoru reklamları e-ticaret, perakende ve otomotiv sektörlerine yönelik aramalar esnasında kullanıcıların karşısına çıkacak. Reklamların sadece mobil üzerinden gösterileceğini de ekleyelim.

Instagram’dan Stalker’lara Kötü Haber

Instagram stalker’larının en sevdiği özelliklerden biri diğer takipçilerin aktivitelerini görebildikleri sekmeydi. Geçtiğimiz hafta yapılan yeni güncellemeyle bu sekme kaldırıldı ve artık kullanıcılar tarafından görüntülenemeyecek.

Karanlık Mod Şimdi Instagram’da

Bir çok online platform mevcut görünümüne ek karanlık modu kullanıcılara alternatif olarak sunuyor. Son olarak Instagram da iOS 13 güncellemesi ile karanlık mod özelliğini platforma ekledi. Instagram karanlık mod özelliğinin iOS kullanıcılarının yanı sıra Android 10 kullanıcıları da aktif olarak kullanabilecek. Karanlık mod özelliğini kullanabilmek için sistem ayarlarından güncelleme yapmanız gerekiyor.

Instagram’da Web Sürümüne Direkt Mesaj Özelliği Geliyor

Instagram, web sürümüne de bazı özellikler eklemeye devam ediyor. Kullanıcıları ve özellikle kullanıcı mesajlarını takip etmek isteyen markaları sevindirecek haber geçtiğimiz hafta sosyal medya platformundan geldi. DM’lerin Facebook Messenger’a benzer bir arayüze sahip olduğunu ve kenar çubuğunda listelendiği gelen haberler arasında. Şu an küçük bir kullanıcı kitlesi tarafından test ediliyor.

Twitter Stream Tweets Özelliğini Test Ediyor

Twitter kullanıcıların atılan tweetleri gerçek zamanlı olarak takip edebilmesi için “Stream Tweets” özelliğini yayına aldı. Twitter kronolojik bir sıralama yapıyor olsa da hala popüler tweetleri önce göstermeye devam ediyor. Bu sıralama ayarlar kısmından düzenlenebilir olsa da kronolojik olarak tweetleri görmeyi tercih etmeyen kullanıcılar bu özellik sayesinde popüler haberleri üst sırada görebilecek. Özellik şu an belirli kullanıcılar tarafından test ediliyor.

Instagram E-Posta Dolandırıcılığının Önüne Geçmeyi Hedefliyor

Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte kullanıcıları tuzağa düşürerek bilgi, para sızdırmaya çalışan kişi veya kişilerden korunmak oldukça önemli bir konu haline geldi. Instagram da bu kimlik avı dolandırıcılarından muzdarip olan platformlardan biri. Instagram, yeni güvenlik özelliğiyle uygulamanın güvenlik sekmesine, gönderdiği resmi e-postaların bir listesini ekledi. Bu sayede kullanıcılar gelen e-postanın şirketten mi yoksa bir dolandırıcıdan mı olduğunu iki kez kontrol ederek daha güvenli bir şekilde platformu kullanabilecekler.